• برای دسترسی به امکانات سایت ثبت نام کنید
ورود

ورود به محيط کاربري

نام کاربري *
رمز عبور *
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)
تبیان زنجان: هر قدر هم که يک نفر دانشمندي نابغه و يا نوآوري پيشرو باشد، بايد بتواند آنچه را که طراحي کرده و ساخته، در بازار بفروشد. و اگر نتواند، نابود خواهد شد. استيو جابز در بازاريابي استاد بود. هر چند نقش پر رنگ او در همگاني کردن رايانه هاي شخصي با طراحي يکي از نخستين رايانه 10 نکته از مردي که متفاوت مي انديشيد واحد جامعه تبیان زنجان-

 

 1- بازرگان و بازاريابي بسيار کارکشته

 هر قدر هم که يک نفر دانشمندي نابغه و يا نوآوري پيشرو باشد، بايد بتواند آنچه را که طراحي کرده و ساخته، در بازار بفروشد. و اگر نتواند، نابود خواهد شد. استيو جابز در بازاريابي استاد بود. هر چند نقش پر رنگ او در همگاني کردن رايانه هاي شخصي با طراحي يکي از نخستين رايانه هاي شخصي با نام "اپل 1" بي چون و چراست، اما در سال 1997 و پس از بازگشت به اپل و در دست گرفتن دوباره ي سکان مديريت، استيو جابز "نياز" را با طراحي محصولات تازه چون "آي پاد"، براي بازار تعريف کرد و آن گاه بازاريابي و کارکشتگي او در فروش همان محصولات، اپل را به شرکتي بسيار بزرگ تر تبديل کرد.

2- طراحي فراتر از نياز بازار

 استيو جابز براي بازار مصرف، "نياز" تعريف و بر پايه آن محصولاتش را طراحي مي کرد. آي پاد، هنگام معرفي براي همه ناشناخته بود، اما سال پس از آمدن به بازار، 20 ميليون از آن فروخته شد.

3- Think Diffrent

 "ديگرگون بينديش!" چه کسي بهتر از استيو جابز اين گونه بود؟ تنها به محصولات اپل نگاه کنيد. سادگي، زيبايي، و متفاوت بودن با ديگر محصولات بازار، از ويژگي هاي آنهاست. آيفون، آي پد، آي پاد براي نسل امروزي ها و براي نسل پيشين تري چون من، رايانه هاي اپل مکينتاش، يادش به خير!

4- خستگي ناپذيري

 در سال 2004، ساعت هفت و سي دقيقه صبج يک روز، آگاه شد که سرطان لوزالمعده دارد و دکترش هم گفت کارهايت را زودتر انجام بده که تا سه ماه ديگر رفتني هستي. او حتي نمي دانست لوزالمعده چيست و در کجاي بدن قرار دارد. هفت سال از آن روز و آن ساعتِ هفت و سي دقيقه گذشت و استيو جابز با توانايي و خستگي ناپذيري، شرکت اپل را هدايت کرد و نيز براي چهار، پنج سال آينده شرکتش، محصول طراحي کرد.

5- انديشه به مرگ

 يادآوري اينکه به زودي خواهم مرد، تاکنون مهم ترين ابزاري بوده که مرا در رويارويي با بزرگ ترين انتخاب هاي زندگي ام ياري کرده، از آن رو که کمابيش همه چيز، تمامي پيش بيني ها (براي بازار)، تمامي آن فخرفروشي ها، تمامي ترس ها از شرمندگي يا شکست، تمامش در رويارويي با مرگ، فرو مي ريزد و از ميان مي رود، آن گاه، تنها چيزي را که به راستي مهم است بر جاي مي گذارد. به ياد داشتن اين که سرانجام خواهم مرد، بهترين راهي بود که مرا از در افتادن در دامِ "انديشيدن به از دست دادن"، رها ساخت؛ از آن رو که هم اکنون نيز چيزي (براي از دست دادن) ندارم. پس هيچ دليلي نمي بينم که از نداي قلبم پيروي نکنم.

6- مديري ساده، اما پيچيده

 استيو جابز، مديري بود که هميشه شلوار جين و پيراهنِ بي يقه مشکي بر تن داشت. او سال ها براي مديريت شرکت چندين ميليارد دلاري اپل، سالانه تنها يک دلار دستمزد مي گرفت. نام او به عنوان کم دستمزدترين مدير ارشد، در کتاب رکوردهاي جهاني گينس ثبت شده است. و باور کنيد يا نه، در اپل تنها کارشناسان رايانه و الکترونيک به کار مشغول نبودند، آنجا گاهي حتي شاعر و نويسنده، موسيقي دان و هنرمند هم کار مي کرد.

7- مديري آينده نگر

 استيو جابز، (به قول تجار کف بازار) بازار را تشنه نگه مي داشت. محصولات او همديگر را کامل مي کنند و يکپارچه. استيو جابز در اين رابطه گفته: "خلاقيت، تنها پيوند دادن چيزها با هم است."

8- مديري گره گشا

 تنها بازاريابي براي يک محصول کافي نيست. گاهي بازار قفل مي شود و محصول فروش نمي رود. اپل هم دچار اين گرفتاري شد. مشکل را يک مدير زيرک با باز کردن فروشگاه هاي عرضه مستقيم کالا، چاره گشود. اکنون "اپل استور" يا همان فروشگاه هاي محصولات اپل، در بسياري از کشورهاي دنيا شعبه دارد و روش تازه اي در بازاريابي و جذب مشتري به شمار مي رود.

9- مديري بدون انديشه شکست

 در سال 1985، هيئت مديره شرکت اپل، استيو جابز را اپل بيرون کردند! آن هنگام او تنها 30 ساله بود. خودش در سخنراني سال 2005 براي دانشجويان دانشگاه استنفورد گفته که شرکت، رشد کرد و ما براي اداره بهتر آن، مديري را که فکر مي کرديم براي کارمان بهتر است، استخدام کرديم. بعد هم همان مدير، استيو جابز را اخراج کرد. اما او چه کرد؟ در پنج سال پس از آن، يک شرکت ديگر رايانه اي به نام "آينده" راه انداخت. يک شرکت بزرگ پويانمايي (انيميشن) به نام "پيکسار" راه انداخت و نيز ازدواج کرد! پيکسار را هم که ديگر مي شناسيد، "اگر نه بدانيد که "داستان اسباب بازي 1 و 2 و 3 را اينها ساختند. دو تا از فيلم هاي پويانمايي آنها هم به نام "در جست و جوي نيمو" و "باورنکردني ها" جايزه اسکار گرفت. و آن گاه در سال 1997، اپل، "آينده" را خريد و استيو جابز دوباره شد مدير شرکت پيشين خودش و تازه با آوردن انديشه هاي شرکت "آينده" به اپل، آن را به شرکتي چندين ميليارد دلاري تبديل کرد.

10- stay hungry, stay foolish

 اين را هم هر جور که خودتان دوست داريد، تعبير کنيد، اما بدانيد که پيامي ژرف در درونش نهفته است.

نويسنده: محمد عليزاده عطار

گرد آوری: گروه جامعه سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/society.html   

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید