• برای دسترسی به امکانات سایت ثبت نام کنید
ورود

ورود به محيط کاربري

نام کاربري *
رمز عبور *
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای)
سینماپرس: مهران رجبی با اشاره به نقش مهم سینما در ترویج فرهنگ حضور در مسجد گفت: اگر فیلمی اسپانسر داشته باشد، فیلمساز به هر نحوی که می‌شود کالای اسپانسر را در فیلم می‌گنجاند اما برای نشان دادن یک سکانس مذهبی بهانه‌جویی می‌کند!

به گزارش سینماپرس، مهران رجبی بازیگر پرکار سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با ستاد خبری دهه تکریم و غبارروبی مساجد، نوع تربیت خانوادگی را مهمترین عامل در حضور و یا عدم‌حضور افراد در مساجد عنوان کرد و گفت: در این زمینه بیش از آنکه تبیلغات اثرگذار باشد، تربیت خانوادگی مهم است. اگر در خانواده‌ای والدین اهل مسجد باشند، فرزندان نیز برای رفتن به مسجد ترغیب می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه جایگاه رفیع مسجد در اندیشه مسلمانان نهادینه شده است، افزود: حرمت و جایگاه ویژه مسجد باعث شده است اغلب بناهای تاریخی ما مساجدی باشند که در گذشته و با بکارگیری هنرهای ناب اسلامی ساخته شده‌اند.

این هنرپیشه تلویزیون ضمن تأکید بر توجه به وجود زیبایی‌های بصری در ساخت مسجد، گفت: هنرهایی مانند خط نسخ و ثلث و کاشی‌کاری در ارتباط با مساجد اختراع شدند و پس از اندکی به شکوفایی رسیدند.

رجبی افزود: در کنار خیرین مسجدساز، باید افراد خیری نیز برای زیباسازی مساجد حضور داشته باشند. کاربرد هنرهای اسلامی در ساخت مساجد سبب می‌شود علاوه بر فضای عرفانی، مسجد به یک مکان برای تجلی هنر اسلامی تبدیل شود.

وی با بیان اینکه رفت‌وآمد و حضور مداوم در مسجد بر حفظ سلامت روانی افراد و به تبع آن بر حفظ سلامت روانی شهر تاثیر مثبت دارد، اظهار داشت: غالباً افرادی که اهل مسجد هستند از یک نوع مرام و رفتار خاص خوب مذهبی بهره‌مند هستند و این مهم بر تعاملات آنان با دیگران نیز اثرگذار است.

رجبی تهاجم فرهنگی را یکی از دلایل عدم‌حضور مردم بخصوص جوانان در مساجد دانست و ادامه داد: جوان ایرانی تا زمانی که خطر تهاجم فرهنگی را احساس نکند، به سمت مسجد نمی‌آید اما به محض احساس این خطر، مساجد ما مملو از حضور آنان خواهد شد.

این هنرمند مردمی در ادامه با تأکید لزوم فرهنگ‌سازی در حوزه مسجد، به نقش مهم هنر و سینما اشاره کرد و گفت: اگر فیلمی اسپانسر داشته باشد، فیلمساز به هر نحوی که می‌شود کالای اسپانسر را در فیلم می‌گنجاند اما برای نشان دادن یک سکانس مذهبی بهانه‌جویی می‌کند؛ این یک ضعف بزرگ است.

رجبی اضافه کرد: در جشنواره فیلم فجر، در بسیاری آثار نه تنها نگاه فرهنگی حاکم نبود بلکه توهین‌های زبانی رایج بود. اگر فیلمساز بخواهد می‌تواند به راحتی با استفاده از ابزاری که در اختیار دارد سکانس‌های مذهبی و دینی را در فیلم جا دهد؛ به عنوان نمونه در فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» چهارده‌بار صلوات فرستاده شد، بدون اینکه به ریتم فیلم آسیب برسد!

وی با بیان اینکه مسجد بهترین پایگاه اسلام است، بر ضرورت برنامه‌ریزی‌های فرهنگی در مساجد اشاره کرد و گفت: مسجد بهترین پایگاه برای امور فرهنگی و تبیین جهان‌بینی اسلامی است، البته نباید پرداختن به مسائل فرهنگی ضربه‌ای به قداست و حرمت مسجد وارد کند.

رجبی در پایان خاطرنشان کرد: با برگزاری کلاس‌های پرورشی و تربیتی در فضای مسجد می‌توان علاوه بر برخورداری از مواهب آن، در پرورش ذهنی کودکان نیز گام بلندی برداشت.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید